Adaptacja akustyczna domowego studia nagrań

Adaptacja akustyczna domowego studia nagrań

 

Bardzo ważną i istotną czynnością, która jest obowiązkową pozycją dla każdego, kto prowadzi swoje domowe studio nagraniowe, jest przygotowanie w sposób odpowiedni wydzielonego pomieszczenia do pracy w nim z użyciem dźwięku. W zasadzie rozróżniamy tutaj dwa ważne procesy, które wpływają w stopniu znacznym na komfort jak i jakość pracy, są to więc: odpowiednia izolacja akustyczna i adaptacja. W tym artykule dowiemy się, jak należy radzić sobie z dźwiękami, zarówno z tymi, które ze studia się wydostają, jak i tymi, które do niego docierają z zewnątrz. Czy da się poprawić akustykę domowego studia nagrań? 

Wybór odpowiedniego miejsca

To najistotniejsza część tego zadania, o wadze które zdecydowanie warto pamiętać. Większość z nas, twórców, pracuje w pomieszczeniach takich jak sypialnia, poddasze, garaż, szopa czy piwnica, jednak te miejsca nie są w ogóle dostosowane do jakiegokolwiek nagrywania, czy miksowania. Warto pamiętać, że najistotniejsze czynniki w wyborze odpowiedniego miejsca, to przede wszystkim wasz styl pracy, stopień izolacji oraz warunki akustyczne w danym pomieszczeniu, które mają znaczący wpływ na brzmienie oraz jakość powstałych nagrań.

Często nie mamy dostępu do dużych środków finansowych, aby zainwestować w najbardziej wyspecjalizowane studio na świecie, ponieważ w naszym wypadku nie jest to do końca potrzebne. Przy poświęceniu pracy, inwencji twórczej oraz wiedzy na temat dźwięku, powinniśmy być w stanie kompleksowo poprawić warunki akustyczne naszego mini studia nagraniowego. 

Izolacja akustyczna

Najczęstszy problem, z którym zmagać się może domowe studio nagraniowe, to ilość niepotrzebnych dźwięków które wpadają i wypadają z naszego pomieszczenia nagraniowego. Jako właściciele tego mini studia, nie chcemy narażać się na problemy z naszymi domownikami, sąsiadami czy nawet policją, a z drugiej strony nie chcemy też wpuszczać do naszego studia odgłosów z zewnątrz, takich jak przejeżdżające samochody czy odgłosy pracy z kuchni. Obydwa rodzaje dźwięków wpadają do naszych mieszkań z niebywałą  łatwością, a my nie możemy na tym etapie nic z tym zrobić. Możemy jednak do pewnego stopnia temu zapobiec, poprzez nasze przemyślane działania.

Jeden z najbardziej znanych i działających sposobów do radzenia sobie z hałasami i odgłosami z zewnątrz i wewnątrz, to zbudowanie tak zwanego pomieszczenia w pomieszczeniu. Ale pozwolenie sobie na tego typu rozwiązanie jest mało prawdopodobne. Czy są na to inne sposoby? Oto krótka lista czynności, które zdecydowanie pomogą nam w zminimalizowaniu niechcianych hałasów wpadających do naszego studia nagrań. Zrozum i poznaj dźwięki, które w Twojej ocenie są problematyczne. Wykonaj też następujące kroki przed rozpoczęciem pracy:

 • nie uruchamiaj pralki przed nagrywaniem w studiu,
 • zamknij szczelnie wszystkie okna oraz drzwi w domu
 • wyłącz komórkę

Zrozumienie i poznanie dźwięków, które wywołują problemy, to pierwszy krok do ich zminimalizowania:

 • nagrywaj wtedy, gdy wszyscy są poza domem- znajdź odpowiednio “cichą” porę dnia
 • nie nagrywaj głośnej perkusji czy mocno podkręconego wzmacniacza w drażliwych porach dnia czy w momencie ciszy nocnej. Użyj w tym celu symulacji wtyczkowej albo perkusji elektronicznej MIDI
 • wyeliminuj powstałe drgania do minimum, użyj koszyków do pojemnościowych mikrofonów, bądź jeśli jesteś lektorem i korzystasz z małego statywu postawionego na biurku, odizoluj go z pomocą chociażby podkładki pod mysz itd.

Liczy się głównie Twoja lokalizacja, a więc:

 • ustaw mikrofon z dala od niechcianego hałasu, nie stawiaj także statywu koło biurka komputerowego, gdyż szum z komputera i innych urządzeń złapie się także na nagraniu.
 • ustaw mikrofon odwrotnie do źródła hałasów, bądź ustaw go tyłem do drzwi pomieszczenia
 • wybierz najcichszy pokój, może to być nawet piwnica

Elementy izolacji akustycznej

Odpowiednie dopasowanie pomieszczenia, aby świetnie brzmiało, jest konieczne. W tym celu musimy pokusić się o użycie odpowiednich ustrojów dźwiękochłonnych. Ustroje akustyczne wykorzystywane są do ukształtowania akustyki pomieszczenia. Różnią się między sobą zastosowaniem, kształtem, sposobem montażu czy pochłanianiem dźwięku. Ustroje akustyczne to elementy przestrzenne, o skomplikowanej budowie, wykonane z różnych elementów. Mają właściwości pochłaniające, rozpraszające lub pochłaniająco-rozpraszające dźwięki. Możemy podzielić je na trzy rodzaje, są to więc:

 • Pułapki Bass trap – do pochłaniania niskich częstotliwości
 • Panele akustyczne – do pochłaniania średnich i wysokich częstotliwości
 • Dyfuzory akustyczne- do rozpraszania pozostałych częstotliwości
Adaptacja akustyczna domowego studia nagrań
Adaptacja akustyczna domowego studia nagrań

Pułapki Bass trap

Pułapki Bass trap to pierwszy i najistotniejszy element, do odpowiedniej adaptacji akustycznej pomieszczeń. Jeśli więc możesz wybrać tylko jeden z nich, to wybierz właśnie pułapki bass trap. Dlaczego są one tutaj tak ważne i istotne? Uważane są za specjalistyczne narzędzie do pochłaniania częstotliwości niskich, ale w rzeczywistości to skuteczne absorbery szerokopasmowe, a więc pochłaniają one także średnie i wysokie częstotliwości. Mają więc kompleksowe działanie w pochłanianiu niepotrzebnych nam dźwięków. Dlatego też czasami jest właśnie tak, że użycie samych bass trap zdecydowanie wystarczy, do optymalnej akustyki, zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Panele akustyczne

Panele akustyczne to z kolei najlepszy sposób na rozwiązanie problemów ze złą akustyką. Są jednak nieskuteczne w pochłanianiu niskich częstotliwości, więc powinny być stosowane z pułapkami bass trapPanele Akustyczne mają za zadanie poprawić akustykę danego pomieszczenia, oraz spowodować jego odpowiednie wyciszenie oraz oczyszczenie dźwięku. Rozwiązanie to także skutecznie redukuje pogłos, oraz niechciane hałasy z różnych stron, jednak warto wspomnieć w tym miejscu także o tym, że posiadają one odpowiednie tło akustyczne. Dzięki niemu nie odnosimy więc wrażenia, że przygłuszają one dane domowe studio nagrań. Z zasady, panele akustyczne głównie montuje się na ścianach albo suficie. O konkretnym miejscu ich zamontowania decyduje więc pozycja odsłuchowa, oraz ustawienia zestawu grającego, aby mogły one najlepiej i najefektowniej zadziałać.

Dyfuzory akustyczne

Dyfuzory akustyczne z kolei są potrzebne do skutecznego rozpraszania fal dźwiękowych, a ich odpowiednie umieszczenie w pomieszczeniu nagraniowym, z pewnością zapewni nam czysty i naturalny dźwięk, oraz właściwą dla miejsca akustykę. Ze względu na posiadany, uniwersalny charakter mogą być zastosowane z powodzeniem zarówno w mieszkaniu, jak i profesjonalnym studiu nagraniowym. Dyfuzory akustyczne są zbudowane z płyty i gęstej pianki.

Dzięki zastosowaniu przez nas właściwych rozwiązań i powyższych elementów, które poprawiają akustykę naszego domowego studia nagrań, możemy znacznie podnieść nie tylko wygodę oraz komfort przebywania w danym pomieszczeniu, ale także niebywałą jakość nagrywanego dźwięku, oraz odsłuchu przez nas system nagłośnieniowy. Możemy więc w prosty sposób sprawić, że nasz dźwięk nabierze charakteru oraz przestrzeni, a on sam stanie się dla nas o wiele bardziej wyraźny i czysty.

Podsumowanie

Niezależnie od wybranego przez nas miejsca czy pomieszczenia, zawsze znajdziemy coś, co możemy zrobić aby zmniejszyć bądź zredukować poziom niepotrzebnych hałasów zarówno tych uciekających do studia, jak i tych z niego wyciekających. Z pomocą przyjdą nam odpowiednio dobrane ustroje akustyczne, które znacznie zredukują niepotrzebne hałasy i dźwięki, dla zwiększenia jakości naszych nagrań w domowym studiu.