Jak wykonać pomiar akustyczny pomieszczenia?

Jak wykonać pomiar akustyczny pomieszczenia?

W większości przypadków akustyka pomieszczeń to temat bardzo ignorowany. Wynika to najczęściej z braku odpowiedniej wiedzy oraz świadomości jej wpływu na odbiór dźwięki. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ jest to bardzo istotna kwestia i ma ona naprawdę duży wpływ na brzmienie i percepcję dźwięków w danym wnętrzu czy pomieszczeniu. Często kupując drogi sprzęt grający, różnego rodzaju wzmacniacze czy kolumny nie zastanawiamy się nad emisją dźwięków w naszym domu.  To bardzo poważny błąd, ponieważ zła akustyka w danych miejscach może rzutować na jakość odsłuchu muzyki i innych emitowanych dźwięków. Jeżeli mamy problem z odpowiednią akustyką w pomieszczeniu warto wykonać odpowiednie pomiary oraz dobrać odpowiednie ustroje akustyczne, które pozytywnie wpłyną na wszelkie konieczne kwestie. 

Jak wykonać pomiar akustyczny pomieszczenia?

Kupując nowy sprzęt grający, kolumny czy wzmacniacze nie zastanawiamy się nad akustyką naszego wnętrza. Brak odpowiednich parametrów spowoduje jednak niemożność cieszenia się pełnią dźwięku. Pomiary akustyczne wbrew pozorom nie są proste, jednak są niezwykle potrzebne. Niektóre z problemów wynikających ze złej akustyki to zmiana brzmienia dźwięków czy powstawanie nieprzyjemnych  hałasów. Problemy z tymi kwestiami wpłynąć mogą także na odsłuch dźwięków niezależnie od warunków. Dlatego też jedynym istotnym rozwiązaniem wydaje się wykonanie pomiarów akustycznych pomieszczenia, które są konieczne do zdefiniowania w czym tkwi problem i jak poprawić warunki akustyczne. Badania te obejmują pomiary odpowiedzi częstotliwościowej, czasu pogłosu oraz współczynnika zrozumiałości mowy w danym pomieszczeniu. Tylko dzięki zbadaniu tych wszystkich kwestii jesteśmy w stanie właściwie zareagować i poprawić jakość dźwięku.

Jak wykonać pomiar akustyczny pomieszczenia?
Jak wykonać pomiar akustyczny pomieszczenia?

Pomiary izolacji akustycznej i przenikania hałasu w pomieszczeniu 

Pomiar izolacji to badanie konieczne po zakupie danego lokalu. W pustym pomieszczeniu idealnie słuchać bowiem każdy dźwięk, który dochodzi z zewnątrz. Znając poziom izolacyjności akustycznej, dużo najtwiej jest dobrać odpowiednie rozwiązania aby uzyskać satysfakcjonujący poziom tła akustycznego. Aby zmniejszyć przenikanie hałasu z zewnątrz na ogół należy przeprowadzić drobne prace remontowe i dobudować tzw. przedściankę, która zwiększy izolacyjność o kilkanaście dodatkowych decybeli. Dobrym rozwiązanie jest także wykonanie odpowiedniej izolacji akustycznej przy pomocy ustrojów, takich jak panele akustyczne i pułapki basowe. Pomiary hałasu w danym pomieszczeniu lub mieszkaniu są konieczne w różnych sytuacjach. Wpływ na emitowanie hałasu jest zazwyczaj w pełni uzależnione od odległości od drogi, danej dzielnicy czy ogólnej specyfiki miejsca. Pomiary hałasu ze środowiska pomogą nam na dokładne sprecyzowanie problemu i dobranie odpowiednich rozwiązań do konkretnego miejsca.  Pomiary pogłosu w pomieszczeniach to bardzo uniwersalne badanie, bowiem precyzuje ono jak długo dany dźwięk w pomieszczeniu będzie znikał po zaprzestaniu emisji dźwięku. Różny jest jego poziom w zależności od danego pomieszczenia i jego metrażu. Pomiary drgań w danych miejscach są niezwykle przydatne w miejscach, w których ryzyko ich wystąpienia jest duże. Jest on nieodzownym elementem pomiarowym w przypadku gdy przeprowadzone badania nad poziomem hałasu czy izolacji dźwięku okazują się niewystarczające.

Co może pomóc w odpowiedniej akustyce wnętrza?

Do odpowiedniego i prawidłowego ukształtowania akustyki w danym miejscu przydać się mogą odpowiednie panele akustyczne, takie jak Wall Panel Pro które skutecznie redukujący hałasy i pogłos w pomieszczeniu. Nie są to jednak jedyne panele, które możemy wykorzystać. W zależności od rodzaju problemu jaki występują w naszym wnętrzu do wyboru mamy różnego rodzaju ustroje akustyczne, które z grubsza dzielą się na:

  • dźwiękochłonne – absorbery,
  • rozpraszające dźwięki- dyfuzory akustyczne

Z pomocą tych specjalistycznych paneli możemy w wygodny sposób poprawić parametry dźwiękowe w danym pomieszczeniu i dostosować je do naszych indywidualnych wymagań. Odpowiednio dobrane panele akustyczne będą wyglądać efektownie, ale przede wszystkim obniżą pogłos panujący we wnętrzu jak i wyeliminują niechciane hałasy, echo czy nadmierne drgania. Warto jednak dobrze dobrać ich ilość, aby nie spowodować znacznego wytłumienia akustycznego danego miejsca, ponieważ również jest to nieporządana sytuacja.

 

Co może pomóc w odpowiedniej akustyce wnętrza?
Co może pomóc w odpowiedniej akustyce wnętrza?

Panele akustyczne – jakie wybrać?

Wybór odpowiednich paneli akustycznych to kwestie dość indywidualne i osobliwe. Są one w pełni zależne od charakteru danego wnętrza oraz problemów z dźwiękiem jakie w nim występują. Zbyt długi hałas i pogłos to domena dużych biur pracowniczych ale i pokoi mieszkalnych. W takim przypadku najlepiej będzie zastosować panele akustyczne dźwiękochłonne (tak zwane absorbery), które pochłoną niechciane dźwięki w danym miejscu. Hałas pogłosowy związany jest z odbijaniem się dźwięków od ścian i sufitu w dużych pomieszczeniach, dlatego należy je zaadaptować panelami, która odbicia te eliminują . Dobrym wyborem będzie tutaj np. panel Grand Absorber, który bardzo skutecznie i sprawnie zajmie się pochłonięciem wszelkich niechcianych dźwięków i wprowadzi przyjemną dla ucha akustykę. W przypadku pokojów odsłuchowych, studiów nagrań czy pomieszczeń o tzw. akustyce kwalifikowanej należy dobrać rozwiązania indywidualnie, na bazie wcześniej wykonanych pomiarów. W tym przypadku odpowiednie będzie użycie kilku rodzajów paneli, oprócz absorberów dźwięków dobrze będzie użyć także dyfuzorów. Możemy również zastanowić się nad użyciem strojonych rezonatorów czy też paneli hybrydowych, takich jak model Alpha Panel, który pełni dwie funkcje – dyfuzora i absorbera. To w pełni kompleksowe rozwiązanie pozwalające na uzyskanie w pełni satysfakcjonujących nas rezultatów.

Co jeszcze może się przydać do uzyskania dobrej akustyki we wnętrzach?

W przypadku pomieszczeń o dużej kubaturze,  użycie klasycznych rozwiązań może okazać się niewystarczające. To miejsca w których tradycyjne absorbery i dyfuzory nie sprawdzają się w pełni. W tym miejscu warto wybrać więc odpowiednie i specjalistyczne bass trapy, czyli tak zwane pułapki basowe. Są to profesjonalne ustroje akustyczne służące do wyłapywania oraz wygłuszenia nawet najniższych częstotliwości i dźwięków. Model Tube BassTrap dedykowany jest właśnie do tłumienia niskich częstotliwości dźwięków w otoczeniu. Skutecznie eliminuje więc wszelkie dudnienia i wibracje powstałe w danym pomieszczeniu jak i poprawia jakość basu. To dobre i skuteczne rozwiązanie, które pomoże nam uporać się z niechcianymi częstotliwościami i wibracjami wynikłymi w różnych sytuacjach.

Akustyka w pomieszczeniu to niezwykle istotna kwestia dla komfortu w danym miejscu

Akustyka w pomieszczeniach to bardzo często ignorowany temat. Nie jest to jednak właściwe podejście do tematu, bowiem z akustyką we wnętrzach spotykamy się nieustannie. Każde pomieszczenie ma swoje parametry akustyczne, które w pełni zależne są od wielkości danego miejsca, stopnia umeblowania oraz rozmieszczenia znajdujących się w nim przedmiotów. Wszelkie problemy wynikające z faktu złej akustyki są w zasadzie bardzo częste i dość uciążliwe, ale na całe szczęście wiemy jak można z nimi skutecznie walczyć. Zarówno specjalistyczne pomiary i badania oraz odpowiednie ustroje akustyczne pozwolą nam w pełni pozbyć się wszelkich problemów związanych z tym tematem. Warto jednak wybrać odpowiedniej jakości rozwiązania, aby w pełni cieszyć się możliwościami jakie one nam dają. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, jakie korzyści i wygodę oferuje poprawnie wykonana adaptacja akustyczna.