Niskie częstotliwości w pokoju – jak sobie z nimi radzić

Niskie częstotliwości w pokoju - jak sobie z nimi radzić

Istnieje wiele problemów związanych z akustyką pomieszczeń i dla większości ludzi, są one zbyt zagmatwane. Aby znacznie uprościć sprawę i połączyć naukę z praktyczną rzeczywistością, możemy rozdzielić akustykę pomieszczeń na dwa najważniejsze obszary: ciśnienie akustyczne i odbicia. Zrozumienie tych  dwóch obszarów pomoże zidentyfikować problemy z hałasem w pomieszczeniu i sposobów ich wyeliminowania.

Na czym polega ciśnienie akustyczne i długość fal?

Ciśnienie akustyczne pochodzi z wielu źródeł, takich jak głośniki, instrumenty czy wokale wytwarzające energię. Pewna część tej energii jest w stanie pomieścić się w pokoju o odpowiednich wymiarach, ale niektóre z nich nie. Fale są odbijane od ścian i sufitu powodując zniekształcenia.

Fizyczna długość energii ciśnienia akustycznego, jest głównym znacznikiem przy określaniu, czy dane częstotliwości spowodują problemy z ciśnieniem. Jeśli pomieszczenie jest zbyt małe, przy rozchodzeniu się fali powstaje niepożądane ciśnienie i ruch powietrza, który uwalnia tryby pokojowe na częstotliwościach, niezgodnych z wymiarami pomieszczenia. Tryby te występują w całym pomieszczeniu, rozciągając się od podłogi do sufitu, od jednej ściany do drugiej. Równoważącym działaniem jest dostosowanie długich fal o niskiej częstotliwości do pojemności pomieszczenia.

 

Niskie częstotliwości w pokoju - jak sobie z nimi radzić
Niskie częstotliwości w pokoju – jak sobie z nimi radzić

 

Jak poradzić sobie z niską częstotliwością w pokoju?

Aby wyeliminować problem ciśnienia akustycznego w zakresie niskich częstotliwości i zarządzaniem odbiciami, należy postępować zgodnie z  poniższymi wskazówkami:

  1. Zidentyfikowanie hałasu – pierwszym krokiem jest określenie, jaka częstotliwość powoduje problem z hałasem. Pomocne w tym będą generatory częstotliwości, które pomogą w wykryciu zakresu częstotliwości, która nie brzmi całkiem poprawnie.
  2. Określenie lokalizacji hałasu  Przemieszczając się po pokoju z generatorem, spróbuj znaleźć lokalizację ciśnienia. Nie jest to łatwe, ale bardzo ważne dla odpowiedniej akustyki pomieszczenia.
  3. Wybór odpowiedniej technologii – musimy pochłonąć nadciśnienie występujące w modalnych lokalizacjach w problemowych pomieszczeniach.
  4. Montaż odpowiednich ustrojów przeznaczonych do adaptacji akustycznej wnętrz.

Dostępne opcje poprawy akustyki:

Odbicia pierwotne

Podczas słuchania muzyki, można zauważyć połączenie dźwięku docierającego bezpośrednio z głośników, a także jego odbić od różnych powierzchni. . Niektóre dźwięki docierają do ucha szybciej niż inne – działają jak echo i mają ogromny wpływ na to, jak odbierasz dźwięk. Aby pozbyć się tego efektu, można wykończyć miejsca odbicia dźwięku panelami akustycznymi, co znacząco poprawi jakość dźwięku w pokoju i dostosuje go do nagrywania czy miksowania. Bogaty wybór paneli akustycznych, zarówno tych profesjonalnych, jak i przeznaczonych do użytku domowego, oferuje firma Bluetone, a ich specyfikę można znaleźć na naszej podstronie https://bluetone.pl/panele-akustyczne/

Absorbery szerokopasmowe i pułapki basowe szerokopasmowe

Absorbery oparte na prędkości to panele akustyczne i pułapki basowe oparte na porowatym, chłonnym materiale. Głównie zbudowane są z włókna szklanego, wełny mineralnej czy pianki akustycznej. Z tego powodu absorbery oparte na prędkości są określane jako porowate. Przekształcają one energię dźwięku w ciepło, a następnie je pochłaniają i rozpraszają. Nawet cienkie porowate pochłaniacze, pobierają zróżnicowane częstotliwości do niskich i średnich przez co zyskały nazwę – absorbery szerokopasmowe. Absorbery szerokopasmowe używa się w celu uzyskania mocniejszej głębi, intensywniejszego obrazu stereo, intensywniejszego basu bez rezonansów oraz  wyeliminowania drżącego pogłosu. Rozwiązanie szerokopasmowe gwarantuje, że każdy poradzi sobie z problemami akustycznymi w ich pokojach.

Pułapki basowe to specjalnie zaprojektowane pochłaniacze akustyczne, służące do tłumienia energii dźwięku o niskiej częstotliwości oraz zmniejszania szczytów i dzwonienia modalnego. Najefektywniejsze jest umieszczenie pułapek basowych w rogach pomieszczenia, co powoduje, że pułapka wpływa na wszystkie tryby pomieszczenia i na charakterystykę niskich częstotliwości. Zakładka https://bluetone.pl/bass-trapy/ zawiera pułapki o wysokim poziomie absorpcji dźwięku, a doradcy udzielą wszelkich informacji na temat urządzeń i montażu.

Dodanie dyfuzji dźwięku

Aby uzyskać komfortowe akustycznie pomieszczenie, w wielu przypadkach zaleca się kontrolowanie odbicia zakłócających fal za pomocą dyfuzji, zamiast absorpcji. Dyfuzory akustyczne nie pochłaniają energii dźwięku, lecz ją rozpraszają po całym pomieszczeniu – co jest bardziej naturalne dla ucha ludzkiego. Dodatkowo powodują wrażenie większej przestrzeni, co jest przydatne w małych pokojach .

Wśród dyfuzorów dźwięku rozróżniamy rezonatory Helmholtza i absorbery membranowe.

  • Strojone pułapki membranowe wykorzystują rezonansowe cechy membrany do pochłaniania dźwięku w wąskim zakresie częstotliwości. Nie likwidują jednak najniższych częstotliwości basowych chyba że, są bardzo grube lub zamontowane daleko od ściany. Są one tańszą i łatwiejszą do produkcji alternatywą pochłaniaczy rezonansowych, dlatego też stanowią około 95% rynku pułapek basowych.
  • Rezonatory Helmholtza tłumią konkretny problem z daną częstotliwością, nie ingerując w częstotliwości w pozostałym zakresie. Pojedynczy rezonator ma zbyt małą skuteczność w akustyce pomieszczeń, dlatego też stosuje się układy rezonatorów. Rozszerzenie działania pracy rezonatora, można  uzyskać za pomocą układów złożonych z rezonatorów nastawionych na różne częstotliwości lub łącząc je z elementami dźwiękochłonnymi. Wadą ustrojów opartych o rezonatory Helmholtza, jest brak możliwości dokładnego obliczenia parametrów ustroju w czasie projektowania. Dyfuzory akustyczne Bluetone charakteryzują się szeroką gamą wzorów i wysoką jakością. Dodatkowo firma oferuje indywidualne dostosowanie wielkości dyfuzorów do pomieszczenia.

Wybór odpowiedniego rozwiązania, aby wyeliminować niskie częstotliwości w pomieszczeniu, wymaga głębokiej analizy. Należy zidentyfikować problem z hałasem o niskiej częstotliwości oraz znaleźć jego lokalizację. Wówczas możesz dokonać wyboru odpowiedniego pochłaniacza dźwięku. Pomoże Ci w tym  fachowa obsługa firmy Bluetone, która doradzi sposób uporania się z akustyką Twojego pomieszczenia. Nowoczesne rozwiązania i wysoka jakość materiałów sprawiają, że nie musisz już budować od nowa odpowiedniej wielkości pomieszczenia, aby uzyskać idealną akustykę przy tworzeniu własnego kina domowego, pokoju do nagrań czy modernizacji wszelkich sal koncertowych.