Panele akustyczne – do czego służą

panele binarne w studio grecja

Żeby zrozumieć działanie paneli akustycznych, należy przede wszystkim wiedzieć, czym są fale dźwiękowe i w jaki sposób rozchodzą się w przestrzeni. W wielkim skrócie dźwięk to drgania powietrza o określonych częstotliwościach, które, napotykając na swojej drodze przeszkody, odbijają się od nich lub zostają częściowo pochłonięte, co wpływa na odbierane przez nasz słuch brzmienie.

Niepożądane modulacje, takie jak echo czy pogłos w pomieszczeniu, wynikają ze słabej adaptacji akustycznej, która pozwala fali dźwiękowej odbijać się od gołych ścian, sufitów i podłóg. Rozwiązaniem tego problemu są panele akustyczne, wykonane z materiałów dobrze je absorbujących.

Panele akustyczne jako podstawa profesjonalnie brzmiącego studia

Zastosowanie paneli akustycznych jest dość szerokie. Jako że wyśmienicie wygłuszają pomieszczenia, tłumiąc niechciane pogłosy, są jednym z podstawowych elementów wyposażenia studia nagraniowego. Chociaż często pomijane, kiedy chcemy zarejestrować dobre jakościowo ścieżki audio, potrafią zrobić największą różnicę, uszlachetniając brzmienie nawet średniej klasy mikrofonów.

Dobrze brzmiące pomieszczenie jest ważniejsze niż sprzęt

Jak wspominaliśmy wcześniej, panele akustyczne, z racji swojej niepozorności, są najczęściej ignorowanym elementem dobrze brzmiącego studia. Przeważnie wolimy wydać swoje pieniądze na nowy interfejs audio czy droższy mikrofon, licząc na diametralną zmianę w jakości nagrywanych ścieżek. Ta się jednak nie pojawia, a winy szukamy w świeżo nabytym sprzęcie.

Należy zrozumieć, że nawet najlepszy sprzęt potrzebuje warunków, w których będzie mógł pokazać pełnię swoich możliwości. Z tego względu wysokiej klasy mikrofony lampowe w słabo zaadaptowanej przestrzeni, mogą zabrzmieć w najlepszym wypadku przeciętnie i na odwrót.

Tak więc, jeśli złapiemy się na planach zakupu kolejnego drogiego urządzenia, które tym razem sprawi, że nasza muzyka bądz nagrania lektorskie zyskają profesjonalny sznyt — warto zrobić krok wstecz. Osiągnięcie wysokiej jakości nagrania bez dostępu do najdroższego ekwipunku jest możliwe, jednak budowę naszego studia musimy zacząć od podstaw.

Tą jest oczywiście adaptacja akustyczna. Nawet kilka paneli zamontowanych na ścianach i suficie, może przyczynić się do poprawy, która przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania.

Panele akustyczne najczęściej stosowane są do pary z tzw. pułapkami basowymi, które pochłaniają niskie częstotliwości, czyniąc nasze nagranie czystszym, a co za tym idzie — łatwiejszym do późniejszego zmiksowania z pozostałymi ścieżkami audio. Pułapki https://bluetone.pl/tube-basstrap/ należą do grona wysokiej jakości produktów, w które możemy się zaopatrzyć.

Na początku procesu kompletowania paneli, pułapki basowe, choć oczywiście nie zaszkodzą, jeszcze nie będą nam niezbędne. Pierwszym punktem na liście są bowiem absorbery pochłaniające większość problematycznych częstotliwości. Są one najczęściej spotykanym, jednak jednym z wielu typów paneli akustycznych.

Czym charakteryzują się różne odmiany paneli do absorpcji dzwięku? O tym w następnym akapicie.

Popularne typy paneli do adaptacji akustycznej

Integralny element dobrze zaadaptowanego pomieszczenia, czyli szerokopasmowy absorber akustyczny

Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domowych kinach i studiach nagrań, są szerokopasmowe absorbery akustyczne. Panele tego typu, w przeciwieństwie do np. montowanych w rogach pomieszczeń pułapek basowych, nie skupiają się na jednym z pasm częstotliwości, a starają się pochłaniać jak najszersze ich spektrum. W przypadku szerokopasmowych paneli powinniśmy zwrócić uwagę na dane techniczne produktu — w szczególności klasę i grubość wełny mineralnej, z której został wykonany. Przykładem dobrej jakości absorbera do adaptacji akustycznej, jest https://bluetone.pl/studio-spectrum/.

Dekoracyjne panele akustyczne – praktyczna sztuka nowoczesna

Słaba akustyka wnętrz jest powszechnym problemem, z którym muszą mierzyć się m.in. mieszkańcy niektórych bloków czy właściciele lokali usługowych.

Panele dekoracyjne przeznaczone są do adaptacji akustycznej podobnych pomieszczeń i okażą się niezastąpione wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z denerwującym pogłosem i słabą izolacją.

Prócz praktycznego zastosowania tego typu paneli, mogą pełnić one funkcje stylowego elementu wystroju wnętrza. Wiele modeli cieszy oko schludnym, nowoczesnym wyglądem i świetnie uzupełni umeblowanie.

Pełniący kilka funkcji naraz, hybrydowy absorber, który jednocześnie wygląda interesująco to na przykład https://bluetone.pl/binary-abfuser/. Panele utrzymane w podobnych stylach, przypominają nieco małe dzieła sztuki nowoczesnej i wkomponowane w aranżację wnętrza, ani na chwilę nie sprawiają wrażenia elementu oderwanego od reszty.

Ekran akustyczny – ciekawa alternatywa dla konwencjonalnych paneli absorbujących

Zdarza się, że nie możemy pozwolić sobie na tradycyjną adaptację akustyczną w naszym studio i szukamy nieco tańszych, jednak wciąż wartościowych i skutecznych rozwiązań. Jednym z nich są ekrany przeznaczone do rejestracji wokalu. Składają się one przeważnie z dwóch połączonych ze sobą paneli akustycznych, które mają za zadanie pochłaniać dźwięk wydobywający się z ust wokalisty tak, by ten nie odbił się od ścian i trafił na nagranie w jak najlepszej jakości.

Na rynku znajdziemy wiele różnych konstrukcji tego typu i najważniejsze, by wybrać taką, w której zastosowano panele akustyczne z odpowiedniej wełny mineralnej. Skutecznie pochłaniający częstotliwości ekran wokalny dostaniemy na przykład na https://bluetone.pl/vocal-screen/.

 

Własne kino domowe? Zacznijmy od akustyki

Gdy przygotowujemy akustykę wnętrza mającego pełnić funkcję małego kina domowego, chcąc zapewnić przyszłym widzom jak najlepsze wrażenia z seansów, powinniśmy poprawić jego brzmienie. Dzięki montowanym w strategicznych miejscach panelom akustycznym drażniące ucho częstotliwości będą na bieżąco pochłaniane lub rozpraszane, poprawiając jakość dźwięku płynącego z głośników.

Gdzie zamontować panele akustyczne?

Strategiczne miejsca, o których wspominaliśmy wcześniej, to tzw. punkty wczesnych odbić. Są to miejsca na ścianach oraz suficie, od których fale dźwiękowe odbijają się pod takim kątem, by następnie trafić bezpośrednio do naszych uszu. Pozostałe fale odbijają się wielokrotnie i kontynuują swoją „wędrówkę” po pomieszczeniu aż wygasną.

Zadaniem paneli akustycznych jest zredukowanie wspomnianych odbić poprzez pochłonięcie lub rozproszenie fal. Nieprzyjemne echo, będące znakiem rozpoznawczym słabo zaadaptowanych pomieszczeń, jest właśnie skutkiem działania problematycznych rezonansów, którym chcemy zapobiec.

 

Jak określamy punkty pierwszych odbić?

Jeśli adaptujemy pomieszczenie pod określony sprzęt grający, punkty pierwszych odbić określimy na podstawie lokalizacji kolumn i pozycji względem słuchacza. Mając na uwadze zasadę, że kąt poddania fali jest równy kątowi odbicia łatwo znajdziemy miejsca na ścianach. W razie potrzemy możemy skorzystać  z metody „na lusterko”. Ponieważ zasada odbicia fal dotyczy również światła. Polega ona na tym, że jedna osoba siedzi w miejscu odsłuchowym, natomiast druga przesuwa się wzdłuż ściany z lusterkiem w ręku. Pojawienia się odbicia kolumn w lusterku to znak, że znaleźliśmy interesujące nas miejsce, które należy zaadaptować..

Na adaptacji akustycznej nie warto oszczędzać.

W internecie znajdziemy mnóstwo sprzedawców, oferujących niekiedy nie do końca odpowiadające naszym oczekiwaniom produkty, kusząc aż zbyt niskimi cenami. Na adaptacji nie warto przesadnie oszczędzać, ponieważ jeśli zrobimy ją dobrze — posłuży nam długie lata, zapewniając komfortową pracę i rozrywkę. Jeśli nie — bardzo prawdopodobne, iż niezadowalające efekty wygenerują w dłuższej perspektywie dodatkowe koszta.

Dbając o charakterystykę brzmieniową pomieszczenia odsłuchowego, wykonujemy ogromny krok w kierunku jakości, która wreszcie nas usatysfakcjonuje. Adaptacja akustyczna wymaga uwagi, jednak jeśli uda nam się przeprowadzić ją wedle uniwersalnych zasad, korzyści będziemy czerpać bardzo długo.