Panele wyciszające i ich wpływ na redukcję hałasu w pomieszczeniach

Wygłuszenie pomieszczenia

Osoby, które lubią słuchać głośno muzyki, mają niekiedy problemy w relacji z sąsiadami. W nowoczesnym budownictwie ściany mają mniejszą grubość niż w starych kamienicach. Przesycona basem muzyka dobiegająca zza ściany nie jest niczym pożądanym w mieszkaniu sąsiadów. Jeżeli osoby, które borykają się z tym problemem, chcą go rozwiązać, mają różne możliwości. Na rynku dostępne są nawet tapety, których producenci sugerują właściwości wyciszające.  Jeżeli jednak poważnie myślimy o wyciszeniu pomieszczenia, w którym gra muzyka warto zastanowić się nad kupnem produktów mających za cel profesjonalną izolację akustyczną. Takie produkty jak panele akustyczne wykorzystywane są często w nagraniowych studiach. Zdarza się również, że osoby chcące zapewnić sobie izolację akustyczną jak najmniejszym kosztem, wykonują tego typu panele tworząc drewniane ramy i wykorzystując wełnę mineralną. Aby uzyskać jednak w pełni profesjonalny efekt, czyli trwałość panela i wysoką estetykę warto skorzystać z zakupu paneli wyciszających. Producenci ustrojów akustycznych od lat wprowadzają na rynek zaawansowane technologicznie produkty do każdego pomieszczenia.

Panele wyciszające i ich wpływ na redukcję hałasu w pomieszczeniach
Panele wyciszające i ich wpływ na redukcję hałasu w pomieszczeniach

W jakim stopniu panele akustyczne wyciszają pomieszczenie?

Panele akustyczne mają różne właściwości. Między innymi redukują one w pomieszczeniach pogłos, który wpływa negatywnie na czystość dźwięku słuchanej muzyki. Fale dźwiękowe dzięki stosowaniu paneli akustycznych nie odbijają się od gołych ścian, co za tym idzie, dźwięk w pomieszczeniu jest klarowny. Co bardzo ważne ustroje tego typu wyciszają pomieszczenie, czyli mówiąc inaczej, izolują akustycznie. Właściwości absorpcyjne paneli wykonanych z wełny mineralnej są tak spore, że odpowiednia adaptacja akustyczna w naszym pokoju pozbawi nas problemu z niezadowolonymi sąsiadami. Warto mieć na uwadze zaopatrując się w panele, że klasyczne panele dźwiękochłonne doskonale sprawdzają się w roli absorberów dźwięku. Jeżeli jednak zamierzamy z naszego pokoju stworzyć studio nagraniowe lub profesjonalne pomieszczenie akustyczne, temat jest bardziej złożony i adaptacja pomieszczenia wymaga różnego typu paneli. Szerokopasmowe absorbery dźwięku przydadzą się zatem jeżeli zamierzamy zredukować hałas i pozbyć się pogłosu. Dla uzyskania żywego dźwięku, czyli w zastosowaniu studyjnym przydają się dyfuzory akustyczne. Rozpraszają one dźwięk, ale nie mają tak dużych właściwości wyciszających. Panele akustyczne można montować na ścianie oraz na suficie w zależności od naszego zapotrzebowania wynikającego z rodzaju nagłośnienia i wielkości pomieszczenia. Panel akustyczny Studio Spectrum to doskonały przykład absorbera akustycznego, który tłumi dźwięk we wszystkich pasmach.  Slat Abfuser to z kolei przykład panela akustycznego pochłaniająco-rozpraszającego. Jest to tak zwany panel hybrydowy, gdyż łączy w sobie dwie funkcje. Binary Abfuser to dyfuzor binarny i absorber szerokopasmowy. Wspomniany panel podobnie jak poprzedni produkt odgrywa rolę zarówno panela wyciszającego, jak i rozpraszającego dźwięk. Grand Absorber to z kolei klasyczny i stylowy absorber dźwięku, który dzięki materiałowi tłumiącemu o wysokiej gęstości zapewnia szerokopasmową absorpcję. Nienaganna estetyka panela absorbującego idzie w parze z jego funkcjonalnością.

W jaki sposób pułapki basowe wspierają izolacją akustyczną w domu?

Pułapki basowe mają za zadanie absorbować najniższe częstotliwości. Jeżeli zatem w naszym pomieszczeniu dudni od subwoofera bądź membran kolumn wydających niskie tony warto zainteresować się tym produktem. Optymalne ustawienie pułapek basowych, czyli inaczej mówiąc bass trapów to rogi pomieszczenia. Ustawienie pułapek jedna na drugiej, bez stosowania mocowań to często stosowana metoda na pozbycie się niechcianego dudnienia. Bardzo często bass trapy ustawiane są za kolumnami, choć zdarzają się różne ustawienia. Najważniejsze jest uzyskanie optymalnej akustyki w konkretnym pomieszczeniu. Pułapki basowe wykonane są z wełny mineralnej o dużej gęstości. Wełna tego typu ma bardzo wysoki współczynnik absorpcji dźwięku w dolnych pasmach. Bass trapy zapobiegają dodatkowo efektowi SBIR (Speaker Boundary Interference Response), czyli nakładaniu się na siebie fal bezpośrednich z odbitymi. Owalna pułapka basowa Tube BassTrap została wyprodukowana w celu tłumienia rezonansów własnych pomieszczenia. Zastosowanie tego produktu sprzyja poprawie czytelności, a także konturowości basu. Produkt jest na tyle solidnie wykonany, że istnieje możliwość umiejscowienia na nim przedmiotu ważącego do 40 kilogramów. Poprawa dynamiki pomieszczenia oraz rozdzielczości najniższych rejestrów dźwięku to właściwości tego produktu. Dzięki zastosowaniu Tube Bass Trap niskie tony odgrywane w pomieszczeniu są czyste, a wszelkie rezonanse zredukowane do absolutnego minimum. Zastosowanie ustrojów akustycznych w postaci pułapek basowych świetnie odnajduje się w pomieszczeniach takich jak sale taneczne, sale odsłuchowe i studia nagrań. Niejednokrotnie zdarza się, że ludzie, kupując skrzynie basowe lub kolumny głośnikowe od razu dokonują zakupu bass trapów.

Jaką rolę w wyciszaniu pomieszczenia odgrywają dyfuzory akustyczne?

Dyfuzory akustyczne jak zostało opisane powyżej, mają za zadanie głównie rozpraszać dźwięk. Służy to zachowaniu „żywego dźwięku”, co jest bardzo ważne podczas procesów takich jak miks oraz mastering nagranego materiału. Właściwości absorpcyjne tego typu produktów są jednak dużo mniejsze niż w wypadku paneli akustycznychDyfuzory akustyczne produkowane są z myślą o redukcji pogłosu, eliminacji echa oraz poprawie ogólnego komfortu akustycznego w pomieszczeniu. Bardzo często w pomieszczeniach stosowane są zarówno panele absorbujące dźwięk, jak i dyfuzory. Odpowiednio skompletowana adaptacja akustyczna jest podstawą podczas pracy z dźwiękiem.  Dyfuzor akustyczny Blutetone QRDN23 jest przykładem produktu, który rozprasza dźwięk w bardzo szerokim zakresie częstotliwości. Dyfuzory to ustroje akustyczne, które często znajdują się w studiach nagraniowych i salach odsłuchowych.

Jaką rolę w wyciszaniu pomieszczenia odgrywają dyfuzory akustyczne?

Dlaczego warto kupować panele wyciszające zamiast innych produktów o podobnym zastosowaniu?

Na początku tekstu przytoczony został przykład tapet akustycznych, które mają zdaniem producentów zapewniać przyjemną adaptację akustyczną pomieszczenia. W wypadku korzystania z nagłośnienia grającego z większą głośnością tapety te izolują akustycznie pomieszczenie jedynie w niewielkim stopniu. Profesjonalne panele akustyczne wykorzystywane w celu absorpcji dźwięku są niezastąpione. Producenci wykonujący od dekad ustroje akustyczne, które odnajdują się w mieszkaniach, lokalach usługowych, salach tanecznych, studiach nagraniowych i profesjonalnych pomieszczeniach odsłuchowych dzięki stosowanym technologiom i materiałom, z których wykonują produkty, gwarantują skuteczną absorpcję dźwięku. Gęsta wełna mineralna jest najlepszym tworzywem do tego typu zastosowań. Zróżnicowanie dostępnych paneli wyciszających, dyfuzorów akustycznychpułapek basowych i innych wszelkiego rodzaju ustrojów akustycznych jest tak duże, że każdy może dopasować produkty do swojego pomieszczenia. Nie można zastąpić w pełni profesjonalnych produktów dedykowanych adaptacji akustycznej za pomocą tapet akustycznych lub innych nieprofesjonalnych rozwiązań. Spoglądając na wykresy w pomieszczeniach, w których są panele akustyczne, absorpcja dźwięku przebiega o wiele bardziej korzystnie niż przy tańszych sposobach adaptacji.

Decydując się na wyciszenie pomieszczenia, nie warto oszczędzać. Produkty takie jak panele wyciszające doskonale absorbują dźwięk i są wydatkiem, który dotyczy nas raz na długi czas. Wiszące na ścianie lub suficie panele akustyczne nie podlegają w łatwy sposób zużyciu. Tego typu ustroje są przez lata zawieszone w pomieszczeniach w nienaruszonym stanie. Pułapki basowe dobrej klasy postawione w rogu naszego pokoju mogą stać tam długo i są również produktem kupowanym na dłużej. Dyfuzor akustyczny to także produkt na długi czas. Warto jest dokładnie zapoznać się z właściwościami kupowanych ustrojów akustycznych przed zakupem i mieć na uwadze, że istnieją różne rodzaje produktów do różnych zastosowań. Adaptacja akustyczna pomieszczeń uzależniona jest od ich metrażu, sprzętu nagłośnieniowego, jaki znajduje się wewnątrz oraz tego, jak bardzo chcemy je wyciszyć. W momencie, gdy ściany są grube, a sąsiedzi nie są wrażliwi na bodźce słuchowe przedostające się do ich mieszkań, sytuacja jest inna niż w bloku z mało wyrozumiałymi lokatorami i skrzynią basową w naszym pokoju. Warto jest najpierw zaplanować umiejscowienie ustrojów akustycznych, a następnie przejść do zakupów. Taka kolejność pozwala na przemyślane i satysfakcjonujące wyciszenie pomieszczenia.