Poradnik akustyczny Bluetone to zbiór podstawowych informacji dotyczących dźwięku oraz akustyki wnętrz. W poradniku opisano zagadnienia dotyczące zachowania fal akustycznych oraz wpływ pomieszczenia na ostateczny odbiór dźwięku. Z informacji zawartych w poradniku można dowiedzieć się między innymi które miejsca w pokoju są najbardziej newralgiczne, jak rozmieścić meble i kolumny oraz jakie produkty należy zastosować, aby poprawić akustykę i obniżyć hałas w pomieszczeniu.

Poradnik akustyczny

Podstawy akustyki wnętrz
Akustyka to dziedzina nauki zajmująca się badaniem zachowania fal dźwiękowych w przestrzeni. Znajomość jej podstawowych zasad jest bardzo istotna, ponieważ odpowiednio zaprojektowane środowisko akustyczne ma kluczowy wpływ na jakość postrzeganego przez ucho dźwięku. Fale akustyczne o różnych częstotliwościach nieustannie odbijają się od ścian i stropów w pomieszczeniu. Kiedy długość fali jest taka sama jak wymiar pomieszczenia, powstaje nienaturalny rezonans, który powoduje miejscowe "zakolorowanie" dźwięku. Fale te nazywamy "modami pomieszczenia". rozróżnia się trzy rodzaje modów: mody osiowe - tworzące się pomiędzy dwoma równoległymi do siebie ścianami, lub pomiędzy podłogą a sufitem   mody styczne - słabsze i mniej słyszalne, tworzące się pomiędzy czterema powierzchniami.   mody skośne - najsłabsze, tworzące się pomiędzy wszystkimi sąsiadującymi powierzchniami.   Mody powodują serię dołków i uwypukleń, sprawiając, że poszczególne dźwięki w niektórych miejscach pomieszczenia brzmią głośniej, a w niektórych ciszej. Taka sytuacja nie pozwala na prawidłową ocenę głośności danego dźwięku i sprawia spory problem przy odsłuchu lub mixowaniu materiału audio. Co istotne - wszystkie mody mają największą wartość SPL w pobliżu ścian, dlatego ważne jest, aby miejsce odsłuchu było usytuowane w pewnej odległości od nich. Celem adaptacji akustycznej jest eliminacja odbić od powierzchni ścian i sufitu, poprzez pochłonięcie lub rozproszenie fal dźwiękowych. W tym celu stosuje się odpowiednie ustroje, które montuje się w wyznaczonych miejscach pomieszczenia.
Jak wykonać pomiar akustyczny pokoju
Pomiar akustyczny jest sprawą bardzo ważna przy adaptacji studia nagrań, pozwala bowiem zidentyfikować problemy pomieszczenia  i określić jego potrzeby adaptacyjne. Określenie właściwości akustycznych pomieszczenia pozwala na odpowiednie dobranie ustrojów. Do wykonania pomiarów niezbędny jest mikrofon pojemnościowy o maksymalnie neutralnej charakterystyce, źródło dźwięku oraz odpowiednie oprogramowanie. Popularnym często stosowanym programem jest Room EQ Wizard. Jego zaletą jest łatwość obsługi oraz fakt, że jest darmowy. Źródłem dźwięku mogą być monitory studyjne. Przed wykonaniem pomiaru należy skalibrować mikrofon zgodnie z instrukcją załączoną do programu. Umieszczenie mikrofonu: Mikrofon umieszcza na stabilnym statywie w miejscu odsłuchu. Po wykonaniu pomiaru warto przenieść mikrofon w inne miejsca pomieszczenia i wykonać w nich dodatkowe pomiary. Źródło dźwięku: Źródłem dźwięku mogą być monitory studyjne. Do pomiaru najlepiej użyć tylko jednej sztuki, żeby uniknąć przekłamać związanych z interferencją fal. Odczyt wyników: Pomiar akustyczny w formie wykresu da nam informacje o tym jak pomieszczenie odpowiada na pobudzenie różnymi częstotliwościami. Odczytamy z niego, które częstotliwości są wzmocnione, a które wygaszone oraz jaki jest czas pogłosu w poszczególnych przedziałach oktawowych. Dzięki tym informacjom będziemy mogli ustalić jakie ustroje są nam potrzebne i w jakich miejscach należy je zamontować.
Zasady prawidłowego ustawienia kolumn
  1. Zadbaj o symetrię pracy   2. Nie należy ustawiać kolumn w narożnikach pomieszczenia. 3. Kolumny należy ustawić na odpowiedniej wysokości. 4. Kolumny należy skierować pod niewielkim kątem w miejsce odsłuchu. Postaraj się o swobodną przestrzeń pomiedzy kolumnami a miejscem odsłuchu. Po prostu nie ustawiaj mebli, roślin ani innych sprzętów pomiędzy zestawami głośnikowymi a miejscem odsłuchu.
Mity akustyczne
1. Czy pianka akustyczna może skutecznie wytłumić pomieszczenie Często spotykanym obrazkiem są studia nagrań niemal w całości oblepione piankami akustycznymi. Tego rodzaju pianki są tanie i stąd bierze się ich popularność, jednak ich skuteczność w porównaniu z ustrojami wykonanymi na bazie wełny mineralnej jest nieporównywalnie niższa. Typowe oferowane w internecie pianki cechują się niską gęstością, a ich efektywne pochłanianie dźwięku rozpoczyna się dopiero od 500 Hz. Nie mają one żadnego wpływu na najniższe częstotliwości, które są głównym problemem podczas adaptacji. Pomieszczenie zaadaptowane wyłącznie z użyciem pianek jest przytłumione i akustycznie martwe, a dźwięk w takim pomieszczeniu nienaturalnie dudni, powodując trudności z odpowiednim zmiksowanie basu. 2. Wytłoczki do jajek mogą z służyć jako ustroje akustyczne. Wpływ wytłoczek do jajek na akustykę wnętrza jest marginalny. Pomiary akustyczne pokazują, że wpływają one jedynie w bardzo niewielkim stopniu na rozpraszanie najwyższych częstotliwości. Adaptacja akustyczna wykonana z ich użyciem nie wpłynie na poprawę właściwości akustycznych pomieszczenia, a efekt ich zastosowanie będzie praktycznie niesłyszalny.