Ustroje akustyczne

Akustyka pomieszczeń odsłuchowych

Akustyka pomieszczeń to temat, z którym mniej lub bardziej świadomie bardzo często spotykamy się na codzień. Każde pomieszczenie, niezależnie czy jest to pokój odsłuchowy, biuro czy hala sportowa, posiada swoje parametry akustyczne takie jak czas pogłosu, odpowiedź częstotliwościowa czy współczynnik zrozumiałości mowy. Parametry te zależą w głównej mierze od kubatury pomieszczenia oraz stopnia jego umeblowania. Problemy związane ze złą akustyką pomieszczeń są dość powszechne i często bardzo uciążliwe, ale na szczęście można z nimi skutecznie walczyć.

Większość osób ignoruje temat akustyki pomieszczenia, nie zdając sobie sprawy z tego jak ważny jest to temat i jak ogromny ma wpływ na ostateczne brzmienie.  Bardzo często mamy do czynienia z sytuacjami, kiedy osoby skupiają się głównie na sprzęcie odtwarzającym, inwestując ogromne pieniądze w wysokiej jakości źródła, wzmacniacze i kolumny, a jednocześnie całkowicie pomijają problematykę odpowiedniej adaptacji akustycznej. Jest to duży błąd, ponieważ jeśli nie zadba się o odpowiednią akustykę pomieszczenia, to nie wykorzysta się pełnego potencjału posiadanego sprzętu, a odsłuchy będą nieprzyjemne, a czasem wręcz męczące.

Ustroje akustyczne hybrydowe - pokój odsłuchowy

W jaki sposób poprawić akustykę pomieszczeń ?

Do kształtowania akustyki pomieszczeń służą różnego rodzaju panele akustyczne, które ze względu na sposób działania dzielą się na dźwiękochłonne (absorbery) oraz rozpraszające (dyfuzory). Za ich pomocą można w elastyczny sposób korygować parametry akustyczne wnętrza, dostosowując je do indywidualnych preferencji i wymagań. Odpowiedni dobór paneli akustycznych pozwala skrócić czas pogłosu, wyrównać odpowiedź częstotliwościową oraz pozbyć się takich problemów jak echo trzepoczące czy nadmierny bass. Trzeba przy tym pamiętać, by stosować je rozważnie, ponieważ użycie zbyt dużej ilości paneli akustycznych może doprowadzić do nadmiernego wytłumienia pomieszczenia i sprawić, że stanie się ono akustycznie "martwe".

Jakie ustroje stosować do kształtowania akustyki pomieszczenia ?

Na to pytanie nie ma niestety prostej odpowiedzi. Wybór odpowiednich paneli zależy w głównej mierze od charakteru adaptowanego pomieszczenia oraz problemów w nim występujących. W przypadku dużych pokoi, biur czy hal,  najczęściej mamy do czynienia ze zbyt długim pogłosem oraz wynikającym z tego hałasem pogłosowym. W takich przypadkach stosuje się panele dźwiękochłonne, inaczej zwane absorberami akustycznymi, które pochłaniają energię fal dźwiękowych i zapobiegają odbijaniu się ich od ścian i sufitu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku pomieszczeń o tzw. akustyce kwalifikowanej tj. takich, których funkcja jest w dużym stopniu związana z ich akustyką. Mowa tutaj np. o pokojach odsłuchowych, studiach nagrań czy filharmoniach. W ich wypadku adaptacja akustyczna często wymaga użycia kilku rodzajów paneli. Oprócz klasycznych absorberów stosuje się w nich także różnego rodzaju dyfuzory akustyczne, rezonatory oraz tzw. panele hybrydowe, które łączą w sobie cechy absorberów oraz dyfuzorów. Nierzadko, szczególnie w przypadku większych pomieszczeń, występują problemy z niskimi częstotliwościami, których nie da się rozwiązać za pomocą klasycznych absorberów i dyfuzorów. W takich przypadkach z pomocą przychodzą strojone pułapki basowe, które są ustrojami projektowanymi do walki z najniższymi częstotliwościami.